Ostatni rok dał wszystkim mocno w kość. Po miesiącach izolacji, stresu o przyszłość, konieczności zmiany nawyków i stylu pracy możemy czuć się wypaleni. W związku z tym proponuję Wam dzisiaj zestaw praktycznych wskazówek dla liderów, którzy szukają sposobów na wsparcie swojego zespołu.
Prawdą jest, że wielu pracowników mimo funkcjonowania w nowych – zdalnych realiach ciągle nie potrafi odnaleźć się w tej zmienionej rzeczywistości. Brak poczucia bezpieczeństwa, utrata sensu robienia tego, co się dotychczas robiło, sporadyczny kontakt z kolegami – to wszystko sprawia, że pracownicy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzebują empatycznych liderów.
Dlatego tak ważne jest pokazywanie pracownikom, współpracownikom i klientom, że ich los nie jest Ci obojętny. Pytaj ich o to, jak sobie radzą, czego potrzebują, jak Ty możesz im pomóc. Staraj się zrozumieć każdego – empatia to dziś jedna z najważniejszych cech przywódczych. Jak w praktyce wykorzystać empatię – poniżej 5 konkretnych wskazówek.
1. Aktywnie wspieraj w codzienności
Zrób wszystko, co możesz, aby zapewnić pracownikom to, czego potrzebują, nawet jeśli nie ma to nic wspólnego z pracą. Bądź obecny i aktywnie uczestnicz w odkrywaniu ich potrzeb i celów, które chcą osiągnąć. Zapewnij im przy tym wsparcie merytoryczne i emocjonalne. Badania pokazują, że dzięki takiemu podejściu zbudujesz w pracownikach większe zaangażowanie i oddanie pracy.
2. Aktualizuj informacje
Choć może Ci się wydawać, że znasz odczucia i cele swoich pracowników, pamiętaj, że mogły one ulec zmianie w ciągu ostatnich tygodni. Dlatego regularnie pytaj ludzi z zespołu o to, czy coś się u nich zmieniło, jakie mają priorytety, co chcą osiągnąć i czego potrzebują od Ciebie, aby być skutecznymi. Taka szczera rozmowa będzie znacznie bardziej efektywna niż dyskusja nad wizją i misją firmy daleko odbiegającymi od ich codziennych problemów.
3. Pytaj „co w tym jest dla Ciebie ważnego?”
Skuteczność tej strategii potwierdził Antonio Freitas z State University of New York. Technika 4 x DLACZEGO pokazuje wartość wykonywanej pracy. W podejściu, które stosujemy w Kingmakers jeszcze bardziej koncentrujemy się na znaczeniu zadania dla pracownika, a nie tylko dla organizacji. Im bardziej zastanawiamy się nad tym z jakiego powodu wykonujemy dane zadanie, tym bardziej jesteśmy zmotywowani i wytrwali. Co ciekawe, zwłaszcza wtedy, gdy staje się ono naprawdę trudne.
4. Rozmawiaj o mocnych stronach
Zachęcaj ludzi do tego, by zastanawiali się nad możliwościami przekształcenia swojej pracy i szukania mocnych stron, które mogliby wykorzystać w nowym sposobie pracy. Które z umiejętności chcieliby wykorzystać w pracy w najbliższych tygodniach, miesiącach i latach? Czego chcieliby się nauczyć? To proste, im bardziej będzie dla nich interesujące to, co robią i będą czuć się w tym dobrze, tym większa radość z pracy i wartość dla całej firmy. Nie jest to zaskakujący wniosek. Już w szkole każdy najbardziej lubił przedmiot, z którego był dobry.
5. Zapewnij swobodę, unikając nadmiernej kontroli
Praca zdalna pracowników to ogromne wyzwanie dla liderów. Jak egzekwować obowiązki? Sprawdzać, co kto zrobił i w jakiej kolejności? Ciągła kontrola jest męcząca dla obu stron. Nie przynosi też efektów. Dlatego staraj się zaufać pracownikom i zapewnij im niezbędną autonomię. Kiedy pracownicy mogą decydować o tym, jak wykonują swoją pracę, chętniej dają z siebie to, co w nich najlepsze. Czują się bardziej niezależni, a ich praca nabiera dla nich większego sensu. Bądź przy tym szczery i jasno komunikuj się. Jeśli masz wątpliwości, mów o nich. Szczerość i uczciwość to ważny element budowania relacji i warto, aby działała w obie strony.
Sytuacja, z jaką mamy do czynienia od wielu miesięcy, u wielu ludzi wywołała refleksje nad sensem własnej pracy. Będąc liderem i coachem możesz pomóc innym odnaleźć właściwą drogę. Jeśli poszukujesz inspiracji do tego, aby wzmocnić swój zespół, a nie masz pewności jak to zrobić albo sam potrzebujesz wsparcia, odezwij się do nas. Wspólnie poszukamy najlepszych rozwiązań!