Mentoring jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi rozwojowych. Jakie jednak elementy muszą być spełnione, by rzeczywiście on działał?
Zdaniem 75% kierowników indywidualny mentoring jest jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na ich zawodowy sukces (za: The American Society for Training & Development). Podobnie myśli top management największych organizacji – aż 71% firm z listy Fortune 500 oferuje programy mentoringowe swoim pracownikom, traktując je jako narzędzie: rozwoju karier, talentów, treningu różnorodności i przekazywania wiedzy.
To świetna wiadomość dla tych, którzy w mentoringu upatrują swoją przyszłość: czy to w wymiarze profesjonalnym, czy amatorskim.
Bez wątpienia mentoring jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi rozwojowych.
Jakie jednak elementy muszą być spełnione, by rzeczywiście on działał? Na podstawie naszych wieloletnich obserwacji i doświadczeń zawodowych wyróżniliśmy 5 czynników, które – naszym zdaniem – wpływają na skuteczność mentoringu.
Nazywamy je “Wielką Piątką”. Są to:
1. Zaangażowanie mentorowanego
Aby proces mentoringowy miał sens i przyniósł oczekiwane efekty niezbędna jest chęć mentorowanego do rozwoju i gotowość do pracy nad sobą. Musi on zaangażować w ten proces swój czas, energię, być przygotowanym na zmiany i akceptować to, że mentor będzie poddawał ocenie jego działania i pomysły. Musi też wziąć odpowiedzialność za swoje postępy w procesie, a nie liczyć, że mentor go rozwinie.
2. Wspólne ustalenie wyzwania/celu
Zadaniem mentee (przy pomocy mentora) jest zdefiniowanie wyzwania, nad którym będzie chciał pracować. Musi to być jasno sprecyzowany, długoterminowy cel rozwojowy i wiązać się z postępem.
3. Partnerska relacja
Relacja w mentoringu powinna być partnerska, oparta na równoważności praw obu stron. Warunkiem koniecznym jest tu pełna otwartość na głębokie rozmowy, odsłanianie wątpliwości, słabości i błędów, na wprowadzenie postanowień i gotowość do zaangażowania się w ten proces. Twoją rolą jest nie tylko wspieranie i przekazywanie doświadczeń, ale i porządkowanie wiedzy mentorowanego – musisz dbać i mieć wyczucie tego, co i w jaki sposób przekazujesz, by go nie przytłoczyć. Pamiętaj, że Wasza relacja należy do tych intymnych, wymagających odwagi do odsłaniania się.
4. Trzymanie się ustalonych zasad i regularność spotkań
Mentoring to transakcja społeczna, na którą trzeba się umówić. Wspólnie z mentee powinniście ustalić harmonogram i formułę spotkań, której będziecie się trzymać (niezależnie od innych zadań biznesowych i życiowych). Proces mentoringowy składa się bowiem z regularnych sesji, których celem jest autorefleksja, praca nad strategią działania, weryfikowanie hipotez.
5. Wsparcie mentora
Jesteś osobą dojrzałą, która ma wiedzę, doświadczenie i umie dzielić się nimi w odpowiedni sposób. Bez względu jednak na swoją pozycję i staż musisz pamiętać, że jesteś równoważnym partnerem dla mentee. Twoim zadaniem jest towarzyszyć mu – monitorować postępy w realizacji celu, dawać wsparcie, pomóc zrozumieć zachowania i postawy, a nie błyszczeć na jego tle.
Bez spełnienia tych 5 warunków, trudno będzie osiągnąć cel mentoringowy. To punkt wyjścia do Waszej wspólnej pracy.