Jakie kroki warto podjąć, aby program mentoringowy w firmie odniósł sukces?
Myślisz o zorganizowaniu w firmie programu mentoringowego? To świetna idea owszem, jednak zasadnicze pytanie w tej kwestii brzmi: po co? Jaką motywację ma Twoja firma, aby przystąpić do takiego wyzwania?
Wiele firm decyduje się na mentoring, ponieważ:
- wiedzą, że inni to robią, więc chcą mieć podobny program w swojej firmie
- uważają, że mają w organizacji ludzi, którzy świetnie się sprawdzą w roli mentorów,
- chcą docenić utalentowanych pracowników, oferując im dodatkowy sposób rozwoju osobistego i zawodowego,
- nie mają pomysłu na szkolenia lub uważają, że ta forma się już wszystkim przejadła i chcą zrobić coś “innego”.
Ze swojego wieloletniego doświadczenia mogę śmiało powiedzieć, że za sukcesem każdego programu mentoringowego stoi jasno określony, sprecyzowany cel. Może to być np.:
- uczynienie ludzi silniejszymi pod względem merytorycznym i relacyjnym,
- zwiększenie widoczności i networkingu pomiędzy liniami biznesowymi,
- zwiększenie wymiany wiedzy i rozwój kultury ciągłego uczenia się,
- intensywny rozwój zawodowy i osobisty zarówno Mentorów, jak i Mentees,
- wsparcie różnorodności i rozwijanie inkluzywności w organizacji.
Pamiętaj, że cele programu są osią celów rozwojowych Mentees i edukacji mentoringowej dla Mentorów.
Jeśli odpowiedni cel jest pierwszym czynnikiem sukcesu, to drugim jest odpowiednie zaprojektowanie programu. Po określeniu celu, czas na następujące kroki.
- Zastanów się, czy masz zasoby wewnętrzne w organizacji do zarządzania programem na wszystkich jego etapach. Rozważ, czy nie potrzebujesz wsparcia z zewnątrz.
- Zdefiniuj interesariuszy wdrożenia i włącz ich do przygotowania programu.
- Rozważ realizację edycji pilotażowej, dzięki której przetestujesz organizację programu, zweryfikujesz jego cele oraz grupę docelową. Dobrze przeprowadzona pierwsza edycja zbuduje markę programu i zachęci do udziału w kolejnych.
- Zaangażuj w projekt osoby szanowane i rozpoznawalne w organizacji – szczególnie na początku.
- Zanim ogłosisz program w organizacji upewnij się, że wiesz do jakiego rodzaju mentoringu zapraszasz i na co mogą liczyć uczestnicy.
- Zadbaj o transparentną i wyczerpującą komunikację: przebiegu, celów programu oraz kryteriów uczestnictwa, dostosowaną do każdej grupy odbiorców.
- Przygotuj uczestników do skorzystania z relacji mentoringowej zarówno w roli Mentee, jak i Mentora poprzez edukację mentoringową dopasowaną do konkretnego programu.
To tylko część z zadań, z jakimi Ty i Twój zespół będziecie musieli się zmierzyć. Przygotuj się na spory wysiłek. Programy mentoringowe nie realizują się same. Potrzebują konsekwentnej pracy u podstaw, wsparcia kierownictwa i starannej komunikacji, aby odniosły sukces. Zawsze też możesz skorzystać ze wsparcia ekspertów Kingmakers, którzy pomogą przejść przez każdy etap wdrożenia.