Lubisz prowadzić coaching roli ze swoimi klientami? A może chcesz się wyspecjalizować właśnie w tym obszarze? Dziś podam Wam zestaw kompetencji, jakie moim zdaniem powinien posiadać coach wspierający klientów w procesie onboardingu.
Coraz więcej firm docenia i widzi zasadność takiej formy wprowadzenia pracownika do organizacji, a w przypadku awansów wewnętrznych – do nowej roli.
Onboarding coaching to proces, który ma na celu wesprzeć menedżera w szybszym i efektywniejszym zaadaptowaniu się do nowej roli i nowego otoczenia. Każda zmiana stanowiska pociąga przecież za sobą konieczność zmiany dotychczasowego sposobu pracy, przekonań i postaw, a także przeprowadzenia przez ten proces zespołu, którym dana osoba ma zarządzać.
Żeby szybciej zmienić jej perspektywę, czyli wyjść z dotychczasowej roli i zobaczyć szeroki kontekst nowej, potrzebuje ona wsparcia osoby z zewnątrz, która ułatwi poszukiwanie najbardziej efektywnego sposobu funkcjonowania na nowym stanowisku.
I tu możesz wkroczyć Ty – z całą swoją wiedzą z obszaru doradztwa kariery, uczenia się dorosłych i zjawisk związanych z dynamiką tworzenia zespołów i systemów biznesowych.
Jakich jeszcze kompetencji potrzebujesz?
Zasady wprowadzania zmian i uczenia się dorosłych
Ludzie różnią się swoją postawą wobec zmian. Istnieją jednak pewne wzorce, które charakteryzują proces przechodzenia przez zmianę (np. krzywa zmiany Johna Fishera). Znajomość takich zagadnień oraz mechanizmów uczenia się dorosłych ułatwia planowanie i skuteczne wprowadzanie zmian.
Źródła oporu i niechęci w zarządzaniu zmianą
Wyjście ze strefy komfortu zazwyczaj jest wyzwaniem i wymaga wysiłku. Pozostawienie za sobą tego, co jest dobrze znane, jest dla jednostki stratą i to naturalne, że pojawia się opór. Dodatkowo krytyk wewnętrzny potrafi spotęgować ten stan. Może pojawić się też niechęć nie do samej treści zmiany, ale do stylu jej wdrażania i osoby reprezentującej „nowe” podejście. Już samo podzielenie się z klientem wiedzą na temat mechanizmów oporu prawdopodobnie podziała na niego uwalniająco.
Zasady komunikacji w wystąpieniach publicznych i budowanie autorytetu
Każdy menedżer w nowej roli jest poddawany szczególnej obserwacji, dlatego warto popracować z klientem nad jego sposobem komunikacji. Jedną z pomocnych teorii stworzył von Thun, który zwraca uwagę na cztery aspekty odbioru komunikatu: płaszczyznę rzeczową, ujawniania siebie, relacji i apelu (2004).
Model kwadratu komunikacyjnego bardzo się przydaje podczas pracy z klientem nad wystąpieniami publicznymi czy w przygotowaniach go do indywidualnych rozmów z pracownikami.