Zmiana pracy to może być pozytywne doświadczenie. To często awans zawodowy i jednocześnie finansowy, doświadczenie budujące, motywujące i ekscytujące. Niestety, nie zawsze.
Okazuje się, że to dość częste zjawisko. Z ankiety przeprowadzonej dla USA Today wynika, że 1 na 5 pracowników, którzy odeszli z pracy, żałuje, że nie został na „starym” stanowisku, a tylko ok. 25% tych, co zmienili pracę, jest zadowolonych ze swojej decyzji.
Co zrobić, by Twój klient nie trafił do tej grupy? Oto 4 wskazówki, które pomogą uniknąć poważnego błędu w karierze:
1. Zdefiniowanie kamieni milowych w karierze i zrozumienie własnych potrzeb
Nowa praca budzi nadzieje, dowartościowuje i wzmacnia ego. Żeby jednak wiedzieć, czy przyjąć propozycję, czy odrzucić, trzeba ją zderzyć ze sobą w najlepszym wydaniu, a także z etapem kariery, na jakim się jest. Zastanów się z klientem, co tak naprawdę jest dla niego ważne. Upewnij się też, że krótkoterminowe korzyści nie przeważają nad długoterminowym planem jego kariery.
2. Zaplanowanie szukania pracy
Zaproponuj klientowi, aby podszedł do tego zadania jak do tworzenia kampanii marketingowej dla najlepszego “produktu”, czyli siebie samego i swojej nowej pracy. Dobrze przygotowana trwa około 6 miesięcy. To długo, ale chcąc wypromować siebie, trzeba się do tego porządnie przygotować: stworzyć świetny życiorys, być aktywnym na LinkedIn, uczestniczyć w networkingu.
3. Zadawanie właściwych pytań
Zadawaj pytania, dzięki którym Twój klient zrozumie kryteria wyboru nowego pracodawcy. Najlepsze będą te, które dotrą do jego potrzeb. Przygotuj listę, z której będzie mógł skorzystać przy każdej kolejnej propozycji.
Zachęć go do zadawania pytań podczas rozmowy rekrutacyjnej – dotyczących wartości, stylu pracy i zarządzania w firmie, możliwości rozwoju, a także finansów. Pytać można o wszystko, ważny jednak jest moment i ton, jaki się przyjmie.
4. Unikanie błędów poznawczych
Każdy coach ma własną listę pułapek poznawczych, w które wpadają jego klienci. Czy jest to pułapka bezpieczeństwa, sympatii, a może uogólnienia? Pomóż mu ją zidentyfikować i przeciwdziałaj wpadnięciu w nią.
5. Szukanie zewnętrznych perspektyw
Zmobilizuj klienta do zdobycia informacji na temat organizacji, rynku i ogólnej sytuacji panującej w branży. Ważne, aby miał szeroką i aktualną perspektywę. Jeśli przyjmie ofertę, wiedza ta bardzo mu się przyda, szczególnie w pierwszych dniach nowej pracy.