Poniżej znajdziesz kilka argumentów, które przemawiają za coachingiem jako jedną z najlepszych ścieżek wspomagających rozwój zawodowy i dojrzałość menadżerską.
Unikalna rozmowa
Jak często w życiu zawodowym zdarza Ci się być w centrum uwagi, mieć poczucie, że ktoś, kto jest “z tego samego świata” autentycznie Cię słucha? To naprawdę bardzo rzadko spotykana sytuacja. Z coachem masz taką możliwość. To osoba, która słucha bardzo uważnie, jest pozbawiona uprzedzeń i koncentruje się na Tobie i Twoim świecie. Ci, którzy nigdy nie mieli okazji znaleźć się w centrum uwagi, nie zdają sobie sprawy, jak dobrze móc z kimś porozmawiać o własnym rozwoju, wyzwaniach, dylematach i marzeniach.
Mobilizacja do regularnej autorefleksji
Medal olimpijski dla tych, którzy potrafią regularnie siadać z kartką papieru i dokonywać autorefleksji dla swoich postępów biznesowych i menedżerskich, a następnie wracają do nich i sprawdzają, czy w ich zachowaniach zaszły zmiany. Takich ludzi ze świecą szukać. Gratuluję tym, którzy są w tym gronie.
Maksymalizacja osiągnięć wymaga regularnej autorefleksji, dlatego tym, którzy nie mają w sobie tyle determinacji, znacznie łatwiej będzie przejść ten proces z pomocą coacha. Praca z nim działa mobilizująco, a dzięki regularnym spotkaniom uruchamiają się (nawet w sposób nieuświadomiony) wewnętrzne zasoby wspierające to, na czym danej osobie zależy.
Pamiętaj, że zwrot z inwestycji w pracach rozwojowych pojawia się między 3 a 6 miesiącem. Dlatego tym, którzy nie mają tyle siły lub czasu, aby przejść ten proces samodzielnie, gorąco polecam coaching.
Większe prawdopodobieństwo efektów
Rozmowa z drugą osobą, która jest życzliwie nastawiona, zwiększa prawdopodobieństwo realizacji zobowiązań. W relacji z coachem nawiązuje się więź, która sprawia, że osoba coachowana chętniej podejmuje wyzwania i próbuje wprowadzić zmiany w swoim dotychczasowym postępowaniu.
Gwarancja obiektywności
Nie ma co ukrywać – ludzie są nieobiektywni wobec siebie samych. Przez całe życie rozwijamy w sobie mnóstwo strategii ukrywania i wypierania różnych trudnych kwestii, ale również niezauważania swoich sukcesów. Coach widzi wszystko jak w lustrze – nie lukruje niepotrzebnie, ale docenia tam, gdzie jest taka potrzeba, nie pozwala uciekać od odpowiedzialności, ale i nie wpędza w poczucie winy. Rozmowa z nim pozwala zobiektywizować te doświadczenia.
Zachęcam Was do wypróbowania coachingu jako świetnej drogi do osobistego i zawodowego rozwoju.