Czy w codziennej pracy wspierasz innych swoim doświadczeniem, zdobywaną latami wiedzą i praktycznymi wskazówkami? Robisz to bezwiednie, a może bardzo świadomie wspierasz innych, bo po prostu to lubisz?
Jeśli na wszystkie te pytania odpowiadasz twierdząco, to znak, że masz predyspozycje do tego, by być mentorem dla innych. Aby jednak przyjąć dojrzałą postawę mentorską, odnaleźć się w tej roli, trzeba właściwie się jej nauczyć. Co innego mentorować z doskoku, co innego – robić to “zawodowo”.
Jakie role przypisuje się dobremu mentorowi?
- Doradca – posiada ekspertyzę, którą może i chce się dzielić;
- Inspirator – mobilizuje do wychodzenia poza utarte schematy, poszukiwania nietypowych i innowacyjnych rozwiązań,
- Wspierający – zachęca do działania i wzmacnia poczucie wartości,
- Coach – katalizuje uczenie się z własnych doświadczeń mentee
- Sponsor w organizacji – jest źródłem wiedzy o firmie i pracownikach, zna wiele odpowiednich osób, z którymi może poznać mentee, co przyczyni się do jej rozwoju lub promocji,
- Model – wzór do naśladowania, który prezentuje cechy i zachowania, dzięki którym można osiągnąć sukces w organizacji.
Czy czujesz, że jesteś w stanie pełnić te role? Jeśli tak, to fantastycznie. Prawdą jest, że mentoring nie jest dla każdego. Wymaga umiejętności usuwania się w cień i stawiania na pierwszym miejscu osoby mentorowanej – jej doświadczeń, wyzwań. Tu bowiem chodzi przede wszystkim o Jej, a nie Twój, rozwój.
Nie oznacza to jednak, że Ty nie masz czerpać korzyści z tej relacji. Profesjonalny mentoring działa w obie strony. Wzbogaca osobowość. Zachęca do przekraczania własnych granic. Uczy świadomego człowieczeństwa. Rozwija.
Dla doświadczonych menedżerów, którzy wiele już osiągnęli w swojej karierze, mentoring bywa kolejnym etapem, krokiem ku zrobieniu czegoś jeszcze, czegoś więcej, czegoś znaczącego, ale nie w materialnym wymiarze. To nadanie sensu postępowaniu dojrzałego, empatycznego człowieka. Czasem też mentoring pozwala wrócić do poczucia sprawczości i bycia aktywnym. Czy też tak czujesz?