Temat równouprawnienia w miejscu pracy i niwelowania różnic między płciami w zakresie m.in. wynagrodzeń, awansów, zajmowania najwyższych stanowisk w organizacjach i dostępu do zasobów od lat jest szeroko dyskutowany. Czy coś się zmieniło w tym obszarze? Czego dziś doświadczają kobiety w miejscu pracy? Jaką drogę muszą przejść, by awansować? Aby pokazać, jak dziś wygląda sytuacja kobiet, warto oprzeć się na obserwacjach i badaniach, których jest coraz więcej. Pokazują one jasno wyzwania, z którymi mierzą się kobiety, a także obszary, które wymagają natychmiastowej poprawy. Oto przemyślenia dotyczące 6 z nich:
1. Kobiety zarabiają mniej, również na stanowiskach kierowniczych.
Z badań wynika, że nie ma znaczących różnic statystycznych w wynagrodzeniach kobiet, które nie są opiekunami dzieci czy osób starszych a płacami mężczyzn. Podjęcie się jednak życiowej roli, jaką jest bycie matką, wiąże się ze znacznie niższymi zarobkami. Kiedy mężczyźni zdobywają kolejne odznaki (czy to kompetencyjne, czy szczeble kariery), kobiety są zajęte czymś innym lub muszą dzielić swój czas pomiędzy inne obowiązki, a w efekcie do wszystkiego dochodzą wolniej. Startują też z niższego pułapu wynagrodzenia, co jest podstawową różnicą, której nie da się łatwo zniwelować.
2. Kobiety otwarcie mówiące o nierównym lub nieetycznym traktowaniu są piętnowane bardziej niż mężczyźni.
Są również narażone na tzw. mikrozachowania dyskryminujące – przewracanie oczami, ironię, plotkowanie i przypinanie umniejszających łatek (labeling). Określenia w stylu: “Ona jest nadwrażliwa, nie można jej nic otwarcie powiedzieć” – są bardzo bolesne i wykluczające. Bolą.
3. Kobiety częściej awansują na stanowiska liderskie, gdy firma przeżywa kryzys.
Z jednej strony może to świadczyć o dobrych intencjach – docenieniu cech, którymi charakteryzuje się kobiecy leadership, potrzebnych szczególnie w chwilach kryzysowych. Z drugiej strony może to sugerować awansowanie na stanowiska, na których osiągnięcie sukcesu będzie mało prawdopodobne. Jeśli kobiecie się nie uda, łatwiej będzie powiedzieć, że wynika to z braku kompetencji lub stanowczości. Faktem jest, że mężczyźni z reguły nie podejmują się zadań menedżerskim, które nie gwarantują odniesienia sukcesu.
4. Kobietom znacznie łatwiej jest negocjować kwestie związane z rozwojem kariery czy benefitami pozapłacowymi niż ze wzrostem wynagrodzenia.
To problem większości kobiet, który nie znika. Nie potrafią wprost mówić o pieniądzach, których oczekują, czy które się im należą. Znacznie lepiej wychodzi im negocjowanie np. krótszego tygodnia pracy.
5. Kobietom, które awansowały znacznie trudniej jest wejść w nową rolę niż mężczyznom, chcąc utrzymać pozytywne relacje ze współpracownikami.
Częstym tego powodem jest fakt, że objęcie nowego stanowiska wiąże się ze zmianami personalnymi, przetasowaniami w ramach działu i nowymi wymaganiami. Kobietom albo przypisuje się brak zdecydowania, jeśli nie robią tego wystarczająco szybko (co bywa prawdą) albo doszukuje się złych intencji w proponowanych zmianach.
6. Kobiety znacznie częściej niż mężczyźni biorą na siebie wykonywanie zadań nie będących w ich obowiązkach.
To standard – “uderz w stół, nożyce się odezwą”. Kobiety znacznie częściej sięgają po zadania, gdy są przekonanie ze wesprą kogoś lub zespół. Znacząco przeceniają swoje siły, wierząc, że z pewnością zrealizują to w swojej ulubionej kategorii czasowej, czyli w międzyczasie.
Przyjmowanie w pracy roli osoby wspierającej spowodowane jest często chęcią utrzymania dobrych relacji i unikania potencjalnych konfliktów. W ogólnym rozrachunku takie postępowanie wiąże się nie tylko z dodatkową pracą, ale prowadzi też do spadku reputacji w oczach innych.
To raptem tylko 6 punktów popartych badaniami, które pokazują dzisiejsze różnice pomiędzy płciami w obszarze przywództwa i problemy, z jakimi borykają się kobiety, które pragną rozwijać swoje kariery i awansować, pnąc się na szczyty władzy. Co je w tym hamuje? Jak widać są to różne czynniki – systemowe, związane z kulturą firmy, ale i tkwiące w nich samych.
Jeśli chcesz to zmienić lub zastanawiasz się, jak pomóc kobietom budować ścieżki rozwoju, które będą dla nich bardziej przyjazne i motywujące, mamy dla Ciebie skuteczne rozwiązanie. Skorzystaj z unikatowego programu Kingmakers, który kompleksowo wesprze rozwój karier kobiet w Twojej organizacji. Kliknij tutaj i sprawdź, co dokładnie możemy Ci zaoferować.